Asansörler

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörü.

Engelli asansörleri, merdiven basamaklarından ya da yükseltilerden çıkamayacak kadar rahatsız olan kişilerin kolaylıkla bu engelleri aşabilmeleri için tasarlanmıştır.

 Engelli asansörlerinde, platform olarak ya da merdiven kenarına bağlanan bir mekanizma sayesinde engelli kişilerin çıkış ve inişlerinde rahatlığı sağlanmıştır. Özürlü asansörü ya da merdiven asansörü olarak da bilinen bu asansör modeli, genelde villalarda, evlerde ve iş yerlerinde kullanılmaktadır.

Engelli asansörleri yapının durumuna göre istenilen renk ve boyutta üretilebilmektedir. Engelli asansörleri, daha geniş bir girişli, standart otomatik kapılı, kat ve kabin butonlarının daha aşağı seviyede olması ve yatay pozisyonda bulunması, buton düğmelerinin kabartmalı olması gibi özellikleriyle diğer asansörler sistemlerinden farklılık göstermektedir.

 

Önemli! Engelli asansörünüzü mutlaka, yetkili asansör bakım firmaları tarafından periyodik ve genel asansör bakımı yaptırılmalıdır.

İnsan hayatı her şeyden önemli ve değerlidir.

Makine Dairesiz Asansörler

Makine Dairesiz Asansörler.

Makine dairesi olan yapıların çoğu zaman bina estetiğine ve görüntüsüne olumsuz etkisi gözlemlenmektedir.

 Diğer taraftan da makine dairesi olmayan yapılarda da asansör kullanımının gerçekleşmesi için dişlisiz makine motor teknolojisi ortaya konmuştur.

Bu asansör motorları sayesinde, makine dairesi problemi ortadan kalkmaktadır. Asansör makine motorunun frekans kontrollü olmasından dolayı, asansör kabininin seyri sırasında hassas duruşu, kalkışı, sessiz ve titreşimsiz çalışmasıyla kullanıcıya keyif ve konfor sunmaktadır.   

Dişlisiz makine motorları, dişlili makine motorlarına göre daha çok enerji tasarrufu sağlar.

Bu sistemdeki asansörler, çoğunlukla konut, otobüs terminalleri, havaalanları, çok katlı iş merkezi ve mağazalar, alışveriş merkezleri ile kültür, sağlık ve eğitim hizmeti verilen yapılarda kullanılmaktadır.

Mimarlar ve yapı tasarımcıları, enerji etkinliği, kullanım alanında tasarruf, keyif ve konfor açısından makine dairesiz asansörleri daha çok tercih etmektedirler.

Makine dairesiz asansörlerin avantajları:

  • Yapı içersin de daha az yer kaplaması nedeniyle alanda tasarruf sağlar.
  • Kolayca uygulanabilir olduğu için her yapıya uygundur
  • %40 enerji tasarrufu sağladığı için ekonomiktir
  • Dişlisiz asansör makinesi sayesinde, gürültü kirliliğini ortadan kaldırır
  • Dişlisiz makinaların çalışma şekli son derece güvenilir, sessiz ve sarsıntısızdır
  • Yoğun insan trafiği olan yapılar için uygundur
  • Yapının statik yüküne ekstra yük getirmez

Önemli! Makine dairesiz asansörünüzü mutlaka, yetkili asansör bakım firmaları tarafından periyodik ve genel asansör bakımı yaptırılmalıdır.

İnsan hayatı her şeyden önemli ve değerlidir.

Araç Asansörleri

Ancak, günümüzde artan yapılaşma ve nüfus yoğunluğundan kaynaklı olarak araç sayısındaki artış nedeniyle oluşan otopark sorununu azaltmak amacıyla da bodrum katlarına veya bina üstlerine de araç asansör yapılmaya başlanmıştır.

Araç asansörleri projesi yapılırken en önemli unsurlardan birisi; aracın yüksekliği, genişliği ve ağırlığıdır. Bu nedenle, araç asansörü üretiminde bu özelliklere dikkat edilmelidir. Araç asansörünün kullanımında diğer bir unsur ise; araç asansör kabin butonunun araç sürücüsünün araçtan inmesine gerek kalmayacak şekilde kullanımını sağlamasıdır.    

Asansör Yönetmeliği standartları gereğince, araç asansör kabinin içerisinde kabin kapısının bulunması yasal gerekliliktir. Platform şeklinde olan araç asansörlerinde ise; makine emniyet yönetmeliğinin standartları esas alınmaktadır.

  

  Araç Asansörleri.

Önemli! Araç asansörünüzü mutlaka, yetkili asansör bakım firmaları tarafından periyodik ve genel asansör bakımı yaptırılmalıdır.

İnsan hayatı her şeyden önemli ve değerlidir.

Hidrolik Asansörler

Hidrolik asansörler trafiği yoğun olmayan ve yukarıda makine dairesi yapılamayan yerlerde uygun çözümlerdir.

Bu sistemde, asansör kuyusu içerisinde; asansör kabini, taşıyıcı karkas, silindir piston sistemi, askı tertibatı, tamponlar varsa karşı ağırlık tertibatı bulunmaktadır.

Hidrolik asansörler, hidrolik pompa ünitesi aracılığıyla tahrik kabiliyetini sağlayan asansör sistemleridir. Hidrolik asansörlerde, aşağı yöne hareketlerde asansör kabininin kendi ağırlığı kullanılır. Hidrolik asansörün makine dairesi genellikle zemin katta olacak şekilde projelendirilir. Makine dairesinde, bir yağ kazanı ve bunun üzerinde hidrolik sistem, kumanda panosu ve hidrolik sıvısının içinden geçtiği hortumlar bulunmaktadır.

Hidrolik asansörler, yolcu ve yük taşımak için uygundur. Hidrolik asansörler, 2 ile 6 kat arasındaki yükseklikte 0.125 m/sn ile 1 m/sn hızlarında çalışabilir. Tek silindirli hidrolik asansörler, 1.000 kg ile 10.000 kg kadar ağırlığı, Çift silindirli hidrolik asansörler, 10.000 kg ile 90.000 kg kadar ağırlığı taşıyabilirler.

Hidrolik asansör sistemini uygulayabilmek için kullanım amacı, taşıma kapasitesi, seyir mesafesi ve kuyu ölçüsü gibi teknik özelliklerin bilinmesi gerekir.

Hidrolik asansörlerde tasarımda esneklik mümkündür. Bütün bunların dışında sizin için tasarlanmış, size özel çözümler; arzuladığınız gibi  uygulanır.

Hidrolik asansörlerde basınç kaybını minimuma indirmek için makine dairesinin ilk katın yakınında olması tercih edilir, makine dairesi içinde hidrolik tank , kontrol paneli ve sigorta kutusu bulunur.

Hidrolik asansörlerin çalışma prensibini kısaca şöyle özetleyebiliriz,  Kullanıcı, katlarda bulunan çağırma butonuna bastığında, makine dairesinde bulunan asansör kontrol panosu  gerekli kayıtı alır ve hidrolik tank içindeki pompaya iletir. Pompa gerekli miktardaki yağı, yüksek basınca dayanıklı bağlantı hortumlarından geçirerek silindirin içine iter.Bu sayede piston hareket eder. Piston kabini taşıyan karkas sistemine makara yardımıyla halatlar ile (1/2 indirekt sistem)  veya direk olarak (1/1 direkt sistem) bağlanmış olabilir. Pistonun hareketiyle beraber kabini taşıyan karkas sistemi de hareket eder ve kabin gerekli kata gelmiş olur.

  

                  

                  1/1 Semer tipi                       1/2 İndirekt semer tipi                    1/1 direk tandem
 

                        


            1/2 İndırect tandem                         1/1 Direkt merkezi                 1/1 Direkt tandem (silindir çukurlu)

Asansörün makine dairesi binanın herhangi bir yerinde serbestçe seçilebilir, ancak kuyuya bitişik olması tercih edilir.

Klasik asansörlerdeki kuyu üstündeki makine dairesi maliyeti ortadan kalkar, enerji besleme hatları kısalır

Makine dairesinde titreşim oluşmaz,

Çatı konstrüksiyonunda hidrolik asansör mimarlara özgürlük tanır, asansörün teras katına da ulaşması mümkündür.

Asansörün getireceği statik ve dinamik yüklerin direk tabana iletilmesi, kolon, kiriş ve perde betonarmesinde tasarruf sağlar, Karşı ağırlık ve ona ait raylar olmadığından aynı asansör kuyusunda daha büyük kapasiteli asansör montajı mümkündür.

Klasik asansörlere kıyasla taşıma kapasitesinde çok daha yüksek toleransa sahiptir.

Tahrik motoru sadece asansör yukarı yönde giderken çalışır, aşağı yönde ise sistem kendi ağırlığı ile hareket eder. Bu avantaj herhangi bir olası arızada ( enerji kesilmesi, sigorta atması gibi) ilave enerji kaynakları olmadan kabinin aşağı yönde hareketini sağlar.
İniş hızı, çıkış hızına bağımlı olmadan yükseltilebilir. Bu avantaj, motor gücünü yükseltmeden, bina trafiğinin arttırılmasında kullanılabilir.
Kademesiz hız ayarlı hareket,
Darbesiz kakış ve duruş,
Otomatik seviyeleme, sürekli hassas kat ayarı gibi özellikler hidrolik asansörde standarttır.

Hidrolik asansörlerde, Elektrikli asansörlere oranla daha az eleman (karşı ağırlık, fren balataları vs) mevcuttur.   Dolaysıyla, montaj daha süratlidir ve bakım hizmeti -yani işletme- daha kolay ve ekonomiktir.

Elektrik kesintisinde,otomatik olarak yağı kendisi boşaltarak asansörün en yakın kata getirilmesini sağlar.

İlave bir elektronik devre ile kapının otomatik açılması sağlanır.

Önemli! Hidrolik asansörünüzü mutlaka, yetkili asansör bakım firmaları tarafından periyodik ve genel asansör bakımı yaptırılmalıdır.

İnsan hayatı her şeyden önemli ve değerlidir.

Yemek Asansörleri

Yemek (Monşarj) Asansörü Bu tip asansörler genelde otel, restoran ve villalarda mutfaktan yemek yenilen kata, tabak, bardak, tepsi taşınmasında kullanılır. Küçük tip yük asansörleri olarak düşünebileceğimiz Servis asansörleri 50 Kg'dan 250 Kg'a kadar değişik taşıma kapasitelere sahiptir.

Monşarj tipi asansörler, genelde giyotin tipte kapılıdırlar. Giyotin kapılar, basit bir hareketle açılıp kapanması sayesinde kullanıcıya büyük kolaylık sağladığı gibi, yarı otomatik kapılar gibi açıldıklarında yer de işgal etmezler.
Asansörde Talebinize ve Asansör Kuyusuna Uygun Olarak;
Giyotin Tip veya Manuel Tip kat kapı seçenekleri,
İthal veya Yerli Makine Motor seçenekleri,
Tek hız veya çift hız seçenekleri,
Basit kumanda, kattan kata gönderme özelliği,

Tam elektronik mikroişlemci kontrollü kumanda panosu,
Kabin, elektrostatik boyalı veya desenli satine paslanmaz sac kaplamalı duvar özelliklerine sahiptir.
Hijyenik şartlara dikkat edilmesi gereken servis asansörlerinde paslanmaz çelik kabin içi kaplamaları, antibakteriyel taban malzemeleri seçilir.

 

Sedye Asansörleri

Ameliyathaneye çıkan bir hastanın asansörde kaldığını düşünebilir miyiz? Bizler Güçsan Asansör olarak bunu düşündük ve uyguladığımız sedye asansörlerini A kalite malzemelerden oluşturduk.

Hijyenik şartlara dikkat edilmesi gereken sedye asansörlerinde paslanmaz çelik kabin içi kaplamaları, antibakteriyel taban malzemeleri seçilir.

1250 Kg, 1600 Kg, 2000 Kg ve 2500 Kg taşıma kapasitesine sahip olan Sınıf III tam otomatik, VVVF frekans kontrollü kademesiz hızlı sedye asansörlerimiz hastaneler için en uygunudur.Fakat  çift hızlı yarım otomatik kapılı asansörlerimiz de bazı hastaneler de yeterli olabilmektedir.

 

 

 

 

Sedye asansörlerinin tasarım aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, binalar çok yüksek olmasa da hastaların veya doktorların mümkün olan en kısa sürede konforlu bir şekilde  ilgili katlara  ulaştırılmasıdır.

Güçsan Asansör olarak,sedye asansörlerini sadece yetkili kişilerin kullanması istenirse, özel optik kart okuyuculu sistemlerimizle bu isteği yerine getirmekteyiz.

Sizleri Güçsan Asansör eşsiz konfor ve güvenine davet ediyoruz.

Güçsan Asansör

Güçsan Asansör, şirket içi ve şirket dışı iletişimiyle, deneyimli, yetenekli ve işinin ehli kadrosuyla, her türlü asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bantların; imalatı, toptan ticareti, ithalatı, ihracatı, montajı, modernize edilmesi, servis ve bakımı ile her çeşit yedek parça...

Devamını Oku

Güçsan Facebook

Twitter

Bize Ulaşın


Adres: Muratpaşa Mah. Eski Edirne Asfaltı Baltaş Kilimci Sanayi Sitesi No 3/1 Dükkan No 482 Bayrampaşa /İstanbul
Phone: +90 212 616 1511
Gsm: +90 532 722 6002

E-Bülten Aboneliği

Kampanyalardan ilk önce siz haber alın.